Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Visoko leteči štrajk

Zaradi pandemije so letalske družbe odpuščale na tisoče delavk in delavcev. Zdaj se turizem vrača bistveno hitreje od pričakovanj, zato letalskega osebja primanjkuje, odpovedani so številni leti, na letališčih pa vlada kaos. Na Heathrowu rabijo še dodatnih 13 000 zaposlenih, v Frankfurtu 1000, Lufthansa pa bo morala julija odpovedati 1000 letov.

Toda osebju se nikamor ne mudi. Zdaj imajo priložnost, da si izborijo svoje pravice znotraj panoge, v kateri si morajo med leti sami kupovati vodo ter se strinjati z nečloveškim delovnikom in mizernimi plačami. Zaposleni v španskem EasyJetu na mesec na primer zaslužijo vsega 950 evrov, k spoštovanju minimalne plače v sektorju pa pozivajo tudi v Italiji

Milijoni željnih turistov so tako letalskim sindikatom v roke dali moč, da ne le odpravijo nizke plače, temveč izboljšajo tudi desetletja slabih delovnih pogojev in obravnave s strani letalskih družb. Mi navijamo za njih, četudi iz prešvicanih vrst, nastalih zaradi odpovedanih letov.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Nobelovo nagrado za nemir prejme ...

Leta 2019 je Nobelovo nagrado za mir prejel etiopski premier Abiy Ahmed, in sicer za svoja prizadevanja za mir z Eritrejo ter reševanje tamkajšnjega mejnega konflikta. Če nekoliko karikiramo, bi lahko Ahmed v slovenski politiki igral vlogo trenutnega predsednika republike, ki se po prsih tolče kot idejni oče arbitražnega sporazuma.

A tudi etiopski premier je zaradi slave in vpliva kmalu izgubil stik z realnostjo. Morda je res rešil mejno vprašanje, a v domovini je kljub plebiscitarni podpori na lanskih volitvah zanetil več etničnih konfliktov. V Tigraju še vedno poteka krvava vojna, v kateri je umrlo vsaj 8 000 ljudi, duh etničnega sovraštva, ki ga Ahmed ne uspe več zapreti v stekleničko, pa je zajel tudi druga območja. Tam prihaja do pobojev civilistov in samo v nedavnem pokolu je bilo ubitih vsaj 200 ljudi.

"Etiopski cesar" se je zdaj začel zgledovati po najbolj zagrizenih avtokratih – v državi je omejen tudi dostop do informacij in samo letos je bilo pridržanih že 22 novinarjev.


Solidarnost z delavskim bojem!

Medtem ko so podjetja v trgovinski dejavnosti lani ustvarila 1,3 milijarde evrov dobička, se delavke in delavci v panogi zaradi nizkih plač pogosto znajdejo celo na pragu revščine. Poleg tega se soočajo z nedopustnimi pogoji, saj so zaradi pomanjkanja kadra vse bolj obremenjeni, ne smejo hoditi na malico, ponekod pa jim prepovedujejo tudi letne dopuste.

V Sindikatu Tuš so zato začeli zbirati podpise za peticijo, s katero želijo izboljšati razmere v Tuševih poslovalnicah, aktivnosti pa bodo razširili še na druge trgovske verige. Hkrati poskušajo okrepiti tudi svoje članstvo, saj bi se tako lahko pogajali v imenu vseh zaposlenih, a jih pri tem – podobno kot pred njimi Sindikat Lidl – ustrahuje in ovira delodajalec.

Z delavkami in delavci moramo izkazati solidarnost, jih podpreti v prizadevanjih za sindikalno organiziranje ter jim pomagati v boju z izkoriščevalci, ki bogatijo na račun njihovega trdega dela! Pravice kapitala ne smejo imeti prednosti pred pravicami ljudi.


Zaradi menstrualnega koledarčka za zapahe

Odločitev vrhovnega sodišča ZDA v zadevi Roe proti Wade, katere posledica bo kriminalizacija splava v številnih ameriških državah, zdaj učinkuje tudi na (ne)varnost uporabe spletnih aplikacij, ki spremljajo menstrualni cikel. Že v preteklosti se je izkazalo, da podjetjem, ki stojijo za tovrstnimi aplikacijami, zaščita zasebnosti uporabnic ni ravno na vrhu prioritet, zdaj pa se zdi, da bodo k razkritju reproduktivnih zdravstvenih podatkov lahko celo prisiljena s strani države. Omenjena razsodba bo morda botrovala dosegljivosti zadevnih informacij organom pregona, ki bodo lahko z njihovo pomočjo ugotavljali, ali je prišlo do prekinitve nosečnosti.

Biden naj bi zato kmalu zaprosil Zvezno komisijo za trgovino (FTC), da uporabi vsa razpoložljiva sredstva za namen zaščite zasebnosti podatkov uporabnic. Združene države s takšnimi potezami kljub čaščenju osebne svobode in vzvišenemu preziru do politike nadzora s strani Kitajske slednji v resnici postajajo vedno bolj podobne.


O psihopatologiji predsedniške funkcije

Kandidaturo za predsednico_ka države je zaenkrat napovedalo 5 kandidatk_ov: s podporo strank kandidirata Marta Kos (Svoboda) in Anže Logar (SDS), kot neodvisni pa Nataša Pirc Musar, Nina Krajnik in Gregor Bezenšek. Špekulira se še o kandidaturah Ljudmile Novak, Mira Cerarja, Iva Vajgla in Vladimirja Prebiliča, stranki SD in Levica pa iščeta svoje kandidate.

Z vidika banalizacije predsedniške funkcije zadnjih dveh mandatov med uradno napovedanimi kandidati izstopata Gregor Bezenšek, t. i. SoulGreg Artist, in Nina Krajnik, samooklicana pionirka lacanovske psihoanalize pri nas. Prvega poznamo kot starša otroka z redko neozdravljivo boleznijo in dobrodelneža, z drugo pa se je širša javnost soočila šele v zadnjem času. Njeni nenavadni nastopi pa so najbrž še največ škode povzročili disciplini, ki naj bi jo Krajnik zastopala. Bo že držalo, kot je pripomnil dobri stari Freud, da je psihoanaliza super – za normalne ljudi.