Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

All work, Lidl play

Trgovinska veriga Lidl je v Združenem kraljestvu napovedala, da bo v trgovinah z marcem 2022 povišala urno postavko delavcev. Lidl bo tako postal supermarket, ki svoje delavce plačuje največ. Pri nas Lidl vse zaposlene javno uokvirja kot svojo prioriteto.

Žal pa se bonitete zaposlenih v korporativnih oddelkih Lidla ne preslikavajo na trgovce. Pričevanja, ki jih objavlja slovenski Sindikat Lidl, kažejo na storilnostne pritiske, napake na plačilnih listah, delavci pa ocenjujejo, da ob pričakovanem tempu dela nikakor ne bi mogli zdržati vseh 40 let delovne dobe. Tudi na Otoku, kjer se delavcem obetajo višje plače, stanje ni dosti boljše. Delavci v prodaji poročajo, da je plača razmeroma dobra, a ne odtehta slabega vodenja, pritiskov in groznih delovnih ur. 

Trgovci Lidla so tisti, ki "držijo pokonci" trgovine in neposredno ustvarjajo dobiček verige. Čeprav nekaj finančne iniciative prikaplja tudi do njih, pa zaradi preobremenjenosti in posledične izčrpanosti v njej ne morejo niti uživati.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Obdavčimo bogataše!

Elon Musk je ob nedavnih pozivih k obdavčitvi najbogatejših Američanov spet pokazal svoj pravi obraz. Z infantilnimi tviti se je spravil na senatorja Sandersa in Wydena, s kolegi milijarderji in politiki, ki jih imajo v žepu, pa dosegel umik ukrepa, s katerim bi lahko vlada pobrala davek na nerealizirane kapitalske dobičke, ki bogatašem zagotavljajo nižjo davčno stopnjo kot povprečnim državljanom.

Tako je moral ameriški kongres sprejeti precej manj ambiciozno davčno politiko. Ta vpliva tudi na financiranje zakona, s katerim želi predsednik Biden poskrbeti za več denarja za socialno varstvo, znižati stroške zdravil, uvesti spodbude za razvoj čistejše energije ter podaljšati olajšave družinam z otroki in tistim z nižjimi dohodki.

Tudi v Sloveniji, kjer predsedniku vlade svetuje kar obsojeni utajevalec davkov, na tem področju ne gre pričakovati pretirano progresivnih ukrepov. A boj za pravičnejšo porazdelitev bogastva v sistemu, ki vodi v vedno večjo neenakost, se mora nadaljevati!


Bomo dočakali lockdown?

Avstrijci so se zaradi velikega porasta okužb odločili za splošen lockdown v trajanju 10 dni, ki se začenja danes, z možnostjo podaljšanja še za 10 dni. Po njegovem izteku nameravajo javno življenje sprostiti le za cepljene in prebolevnike (PC pogoj). Šole bodo v tem času ostale odprte. 

V februarju 2022 bodo kot prva država članica EU uvedli obvezno cepljenje na ravni države, kar je zvezni kancler Schallenberg pospremil z besedami: »Treba se je soočiti z dejstvi.« Pred tem so kot prva država EU uvedli lockdown zgolj za necepljene in neprebolele. Samotestiranje šolarjev so v Avstriji uvedli že v prejšnjem šolskem letu brez večjih protestov civilne družbe

Naša vlada pa kljub manjši splošni precepljenosti, večjemu številu okužb in smrti na število prebivalcev, pomanjkanju kadra in omejevanju določenih zdravstvenih dejavnosti o zaprtju zaenkrat (še) ne razmišlja. Poleg tega pa županja Semiča nagovarja vodstva šol, da opustijo izvajanje in upoštevanje vseh epidemioloških ukrepov.


Korak bližje prokrastinaciji

Največji onesnaževalci sveta so se z zasebnimi letali končno vrnili s podnebnega vrha v Glasgowu. Voditelji ekonomskih velesil so se le nekaj dni pred podnebnim srečanjem mudili tudi na vrhu skupine G-20 v Rimu. Nekatere delegacije so se samo premaknile iz države, ki ima zaradi onesnaženosti zraka največ smrti v Evropi, v državo, ki ponovno razmišlja o odpiranju rudnikov premoga.

Poleg kvantanja in leporečenja vodilnih svetovnih politikov in obskurnih avtoritarcev, ki s pomočjo svojih kolegov skrbijo za najslabše rezultate v Evropski uniji na področju prilagajanja podnebnim spremembam, je bil podnebni vrh neuspešen. Z besedami gostitelja je bil na srečanju sicer storjen korak naprej, a ta ni v smeri iskanja rešitve, pač pa je usmerjen v prokrastinacijo, kar se tiče blaženja podnebnih sprememb.

S tem vrhom je človeštvo storilo nov korak proti prepadu, saj bodo posledice naših (ne)odločitev čedalje hujše. Spomnimo se na letošnje opozorilno poletje poplav, požarov in ciklonov v Evropi.


Igranje z življenji

Migrantska kriza na poljsko-beloruski meji ni le humanitarna tragedija, ampak dobiva tudi razsežnosti resne politične krize. Evropska unija obtožuje beloruskega predsednika Lukašenka “hibridnega napada”, saj naj bi migrante izkoristil za lastne interese in jim obljubil prost prehod v Evropo. Za vsem skupaj pa najverjetneje stoji strategija ruskega predsednika Putina, ki želi oslabiti evropske nasprotnike.

Četudi je na prvi pogled res videti, da kriza predstavlja težavo za EU, ta "evropsko solidarno" podpira nacionalistično Poljsko – z gradnjo svojega obmejnega zidu bodo začeli že decembra. Vse skupaj torej bolj spomnija na podjetniška pogajanja, saj se lahko Belorusija s pravimi potezami znebi ekonomskih sankcij, ki jih je prejela lansko leto. Tudi EU in Poljska seveda nista nedolžni in ob lastnih interesih hitro pozabita na medsebojne spore.

Kljub obljubam EU o pomoči migrantom so tisoči ljudi, ki so obtičali na mrzli meji, zadnja skrb vseh. Tudi predsedujoče države Svetu EU.