Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Z obnovljivimi viri v boj za preživetje Zemlje

V začetku maja je v Kaliforniji prišlo do pomembnega mejnika v boju proti podnebnim spremembam, saj jim je uspelo proizvesti 100 % elektrike iz obnovljivih virov. Elektrika je sicer odgovorna le za četrtino emisij toplogrednih plinov, a dosežek kaže na velik napredek obnovljive energije.

Tudi Evropa ne počiva, saj mora čim prej odpraviti odvisnost od (ruskih) fosilnih goriv. V soboto so štiri evropske države naznanile, da bodo v naslednjih desetletjih izrazito povečale zmogljivosti vetrnih elektrarn, medtem ko EU želi, da bodo na vseh novih in obnovljenih stavbah obvezne sončne celice.

Slovenija je na tem področju nad povprečjem držav EU, saj z obnovljivimi viri proizvedemo četrtino energije. Ta delež bomo morali že v bližnji prihodnosti konkretno povečati, saj se nam obeta izpad energije zaradi časovnih omejenosti TEŠ-a in NEK-a.

Nedavni dogodki kažejo na dobre obete pri oskrbi z obnovljivo energijo. Mogoče pa vendarle ni prepozno za rešitev problema globalnega segrevanja.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Rekorde štejem

Lansko leto je bilo izjemno. Tako trdi poročilo Združenih narodov, ki navaja, da smo v 2021 zabeležili nove rekordne vrednosti koncentracije toplogrednih plinov, dvigovanja morske gladine, temperature in kislosti oceanov. To pa so ključni znanilci podnebnih sprememb.

Glede na pasivnost in neambicioznost mednarodne skupnosti in visoke politike, ki vso odgovornost prekladata na posameznike, obeti niso najboljši. Verjetnost za okoljsko apokalipso je vsako leto večja. Že v štirih letih naj bi se globalna temperatura povzpela za poldrugo stopinjo. Očitno bodo ubijalski vročinski vali postali del nove nenormalnosti.

Potrebno je odločno, predvsem pa takojšnje ukrepanje. Naučiti se moramo porabiti manj energije, to pa pridobivati s pomočjo obnovljivih virov. Italijanski svet ministrov je tako nedavno sprejel odločitev, da javnih prostorov od 1. maja dalje ne smejo ohlajati na manj kot 25 °C.

Upamo, da ima bodoči predsednik vlade dober načrt za zeleni prehod Slovenije.


Slika je za pozornost

Pod to objavo bo nekaj všečkov in z vsakim se vam bo zdela privlačnejša za branje in algoritmu boljša za prikaz; sploh če pade še kak (jezen) emoji. Veliki algoritem danes ni nekaj novega – prešli smo trende, kot sta “slika za pozornost” in “link v komentarjih”; v resnici je internet poln nasvetov, kako prelisičiti algoritme družbenih omrežij in doseči večjo vidljivost. 

Obsesija z več – všečki, komentarji, sledilci – ni naključna. Ko naša potreba po veljavi sreča tehnologijo, ki v sebi nosi kapitalistične, z rastjo zasvojene ideologije teh, ki jo ustvarjajo, postane zlahka merljiva in tudi v nas sproži željo po več. Tako v metričnih svetovih družbenih omrežij še vedno mirno vztrajamo – nadzoru, eksperimentiranju in izkoriščanju navkljub. 

Preden torej naslednjič kliknete “obožujem”, si predstavljajte dotični vmesnik brez privlačnih številk – in ko pogooglate, kaj FB algoritem priporoča letos, za trenutek premislite, kaj nepričakovanega lahko s to informacijo storite


Sintetika v zaporih

Zgodovina sintetičnih kanabinoidov – umetnih snovi, ki delujejo na enake receptorje kot marihuana – je kratka, a strašljiva. V težnji, da bi kot dizajnerske droge prelisičili prepovedi in detekcijo, se njihova struktura vedno bolj oddaljuje od naravnega THC, kar pa pri uporabnikih povzroča tudi vse bolj nepredvidljive učinke.

Zakaj bi kdorkoli namesto marihuane posegal po nečem tako nevarnem? Ključni sta dostopnost in cena – sploh v restriktivnem okolju zaporov. Predvsem ZDA so znane po ostrih, nesorazmernih zapornih kaznih za prestopke, povezane z drogami, s tem pa po izrednem številu zaprtih odvisnikov. Ko je pandemija okrnila že tako omejen dostop do opojnih snovi, so se sintetični kanabinoidi kljub svoji nepriljubljenosti še bolj razpasli.

Boleča resnica je, da ranljive populacije odvisnikov zaporna kazen ne spreobrne, temveč jih izpostavi dodatni nevarnosti. Rešitev pa je kot ponavadi pristop, podkrepljen z razumevanjem – tako znanstvenim kot človeškim.


Konstruktiven konstrukt

Poslavlja se vladna koalicija, ki je delovala konstruktivno in državotvorno ter bo tako delovala tudi v opoziciji. Baje. Na konstitutivni seji državnega zbora je vložila največje število predlogov zakonov v zgodovini samostojne države. Ker želi do konca uresničiti program, ki si ga je zadala. Baje. Pred in po porazu na volitvah izvaja številna kadrovanja v državnih podjetjih in ministrstvih. Ker ji je mar za strokovnost. Baje. Tonin je prejšnji teden v imenu države kupil 45 oklepnikov za 343 milijonov evrov. Ker je želel narediti bodočemu premierju uslugo. Baje. Katoliška cerkev je v lanskem letu prejela 3 milijone državne pomoči, s posebno uredbo iz preteklega tedna pa naj bi pridobila še dodaten milijon na leto. Ker njihovo poslanstvo neprecenljivo pripomore k socialni državi. Baje. SDS in NSi se bosta še naprej borili za dobrobit Slovenije in vseh državljanov in ne bosta preusmerjali pozornosti na ideološke borbe s preteklostjo. Baje.

Petnajsto vlado torej čaka lahko delo. Baje.