Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Zelena ali rdeča luč za solidarno stanovanjsko politiko?

Vlada naj bi ta teden sprejela ukrep, ki bo nepremičnine v lasti slabe banke, primerne za gradnjo stanovanj, prenesel na državni holding. Poteza je v nasprotju s koalicijsko pogodbo, ki obljublja prenos teh nepremičnin na Stanovanjski sklad RS, ukrep pa bi močno otežil gradnjo javnih najemnih stanovanj, nujno za izboljšanje katastrofalnega stanja na tem področju.

Če je Golobova vlada res zavezana k izpolnjevanju predvolilnih obljub, ji mora biti izboljšanje stanovanjske problematike ena od prioritet. Napovedan ukrep pa žal namiguje, da je tudi tej vladi precej vseeno za vse večje stanovanjske stiske prebivalk_cev Slovenije. Ti bodo v iskanju doma še vedno prepuščeni prostemu trgu, ki bi se lahko s pomočjo tega vladnega ukrepa še okrepil.

Civilna družba vlado z javnim pismom poziva, naj drži svojo obljubo, poskrbi za okrepitev stanovanjskega sklada ter da novi stanovanjski politiki, ki bo skrbela za varen, dostojen in dostopen dom za vse, zeleno luč! Odločitev nestrpno čakamo.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Komu pripada Logar: SDS ali ljudstvu?

Vstopili smo v teden, ki se bo zaključil s predsedniškimi volitvami. Predčasno lahko glasujemo že danes, jutri in v četrtek.

Danes se obeta javno soočenje predsedniške kandidatke in kandidatov, ki ga spet organizira iniciativa Glas ljudstva. Ob 17.00 se bodo na Trgu republike v Ljubljani z ljudmi, ki bodo lahko tudi postavljali vprašanja, soočili Miha Kordiš, Milan Brglez, Vladimir Prebilič in Nataša Pirc Musar. Sabina Senčar se je opravičila zaradi drugih obveznosti, Janez Cigler Kralj in vodilni Anže Logar pa sledita zgledu svojih strank, ki sta na aprilskem soočenju pred parlamentarnimi volitvami zavrnili sodelovanje. 

Logar tudi ne sodeluje pri Volitvomatu, orodju, ki nam lahko pomaga sprejeti informirano odločitev na volitvah. Njegova abstinenca ne preseneča, a v oči bode ironija, da se nekdo, ki naj bi kandidiral za povprečnega "Jožeta, Martino, Svita in Izo", prav njim na vse pretege izogiba. Čeprav nas prepričuje, da se je odrekel stranki SDS, se v resnici odreka ljudstvu.


Svetovno prvenstvo cenzure

Čez približno mesec dni se bo v Katarju pričelo svetovno prvenstvo v nogometu. Ker gre za enega od najbolj priljubljenih športov, je interes javnosti in navijačev za dogajanje v tej zalivski državici velik. 

V času priprav na mundial se Katar neprestano sooča z očitki o kupovanju mednarodnega ugleda, ki so ga načeli korupcija, izkoriščanje delavcev in pregon manjšin. Mednarodne športne organizacije, kot je Fifa, so v zameno za denar očitno pripravljene prodati tudi inkluzivnost in družbeno pravičnost. 

Katarska monarhija blatenje v medijih preprečuje z njihovo cenzuro in tako poskrbi, da svet prejme le želene novice in informacije. Tovrstna logika temelji na predpostavki, da zlorabe delavcev migrantov ne obstajajo, če o njih ne poročamo.

Novinarji bodo morali na prihajajočem prvenstvu slediti strogim protokolom. Katar bo skušal ohraniti lepo medijsko podobo tako, da bo medijem prepovedal snemanje na določenih lokacijah, ne pa na primer s prizadevanji za izboljšanje razmer v državi. 


Hojs bi bil še boljši janković od samega Jankovića

Najbolj problematični liki liberalne leve sredine letos dobivajo svoje skrajno desne zrcalne podobe. Kako v predsedniški tekmi na pahorjanstvo stavi Logar, je opozoril že Boris Vezjak. Logar se pretvarja, da je neodvisen kandidat; obnaša se spravljivo, maha s podpisi 5000 (SDS-ovih) volivcev in se kot poslanec vzdržuje "ideoloških" glasovanj. Neodvisen je seveda zgolj toliko, je pronicljivo ugotovila Nataša Pirc Musar, kolikor je še vedno član stranke SDS, njen poslanec in celo predsednik sveta stranke.

Včeraj pa je zašumelo, da se utegne lokalnih volitev udeležiti – in kandidirati za župana Ljubljane – tudi Aleš Hojs. Če Logar na predsedniški ravni poskuša imitirati praznega Pahorja dokaj neprepričljivo, pa se zdi, da bi Hojs lahko prikazal nove razsežnosti domačijskega šerifovstva jankovićevskega tipa. Ljubljanske volivke in volivci Jankoviću razna barabinstva odpuščajo vedno bolj stisnjenih ustnic, s Hojsom na drugi strani pa se bodo spet lahko malo bolj pomirili sami s sabo.


Kdor odlaga, v drek polaga

V torek je državni svet izglasoval odložilni veto na Zakon o spremembah Družinskega zakonika, s katerim je parlament teden dni poprej po navodilih ustavnega sodišča odpravil protiustavnosti.

Od 40 svetnikov jih je bilo na seji prisotnih 29, za odložilni veto jih je bilo 17. Predlagala ga je skupina svetnikov s prvopodpisanim predstavnikom Kmetijsko-gozdarske zbornice Brankom Tomažičem. Predlagatelji se sklicujejo na mnenje psihologa dr. Andreja Perka, da raziskave, ki dokazujejo, da razlik med otroki hetero- ali homoseksualnih staršev ni, ne zadoščajo "statistično-znanstvenim kriterijem".

Dotičnega in njegove reference smo neuspešno iskali v Informacijskem sistemu o raziskovalni dejavnosti v Sloveniji. Njegova glavna referenca pa je tako rekoč protiznanstvena: je naslednik razvpitega dr. Janeza Ruglja.

Manever državnega sveta ima približno toliko možnosti za uspeh kot Primčev referendum: parlament mora zakon potrditi z absolutno večino – ki jo je zlahka presegel že na prvem glasovanju.