Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Medijske sprege

Kriza slovenskega medijskega ekosistema se s padcem Janševe vlade ni končala. Dejstvo, da je Urošu Urbaniji, fanatičnemu vojščaku stranke SDS in Janšistu leta 2021, uspelo postati direktor TV Slovenija, dobiva otipljive posledice.

Luka Svetina bo očitno prvi propagandist z Nove24, ki bo presedlal na javno televizijo. V odziv na uvodnik, ki opozarja na SDS-ov načrt uzurpcije TV Slovenija, je novi direktor užaljeno prekinil "poslovno sodelovanje" z Mladino. Ukrepanje proti redkim internim kritičnim glasovom je ob benigni stavkovni aktivnosti le vprašanje časa.

Na drugi strani lahko spremljamo politično aktivacijo novinarjev Necenzurirano, ki so po čudnem naključju uslišali klic Svobode. Kljub moralnim niansam njihovih odločitev velja opozoriti na dejstvo, da Necenzurirano nima transparentnega lastništva.

Prihajajoči referendum o RTV moramo zato vzeti kot širšo debato o tem, kaj zares pomeni medijska neodvisnost od politike in interesov kapitala.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Ne tako hitro

Vlada Janeza Janše je po tem, ko so stranke, ki so jo sestavljale, izgubile na volitvah, petdesetim ministrom in drugim funkcionarjem razdelila več kot 230 tisoč evrov nadomestil za neizkoriščen letni dopust. Glede na analizo, ki smo jo opravili na Pravni mreži, je videti, da izplačila (vsaj) ministrom in ministrici niso bila le neokusna, ampak tudi protipravna. Izplačana so bila namreč na podlagi Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), a za ministre (kot tudi za predsednika vlade in njenega generalnega sekretarja) velja Zakon o poslancih (ZPos), ta pa ne predvideva denarnega nadomestila za neizrabljen dopust.

Gre za šolski primer krčevitega plenjenja javnih sredstev s strani političnih poražencev. Takšne usklajene akcije nagrajevanja “naših” so eden od razlogov za splošno nezaupanje v politiko. Od pristojnih institucij pričakujemo, da bodo zoper bivše ministre ustrezno in hitro ukrepale – jasno je, da vlada Janeza Janše ni verjela v pravno državo, a to še ne pomeni, da ta ne obstaja!


Največja vloga Johnnyja Deppa: žrtev

Ko so oboževalci Johnnyja Deppa zbirali denar za odpečatenje dodatnih dokumentov z neslavnega sodnega procesa, gotovo niso pričakovali, da bo njihova javna razgrnitev bolj kot Amber Heard v slabi luči prikazala Deppa. V dokumentih je npr. omenjeno, da Heard ob ločitvi ni zahtevala denarja, da so Deppovi odvetniki želeli uporabiti njene gole fotografije in še marsikaj.

Na Twitterju se je medtem zgodil the great unfollowing oz. množično zvezdniško odstranjevanje všečkov z zmagovite Deppove objave: tiho je izginila podpora Halle Berry, Belle Hadid in drugih.

Hecno je, kako se javno mnenje počasi preveša šele zdaj. Kako so se pred in med procesom milijoni ljudi odločili preslišati dejstva, ki so ga prikazovala drugače, kot se je želel kazati sam: od sporočila prijatelju, kako bi zažgal Heard in posilil njeno truplo, do dejstva, da je l. 2020 – ne po naključju – izgubil tožbo proti časniku Sun, ki je zapisal, da je pretepal ženo.


Amazon z novim prevzemom do vpogleda v domove

Amazon ima bogato zgodovino kršitev na področju zasebnosti in varnosti, podjetje pa v ZDA lahko podatke brez naloga ali dovoljenja uporabnika posreduje policiji. 

Eno izmed redkih področij, ki jih Amazon še ni scela osvojil, so domovi uporabnikov. Tam so delno prisotni z virtualnim asistentom Alexo, zdaj pa so naredili še korak naprej. Prevzeli bodo proizvajalca robotskih sesalcev iRobot in tako dobili neomejen dostop do množice tako ali drugače koristnih podatkov za prodajo drugih izdelkov.

Lahko se zgodi, da bodo s potencialnim monopolom in vprašljivimi praksami uničili konkurenčnost trga robotskih sesalcev, kar jim je že in jim bo verjetno še uspelo v številnih drugih panogah. Prevzem morajo sicer odobriti še regulatorji, a tudi ti ne slovijo ravno po blokiranju podobnih tehnoloških prevzemov.

Skratka, podjetje, ki že ima mikrofone in kamere v domovih uporabnikov (v zvočnikih, zvoncih in varnostnih kamerah), zdaj poskuša kupiti še podjetje, ki pozna obliko in vsebino domov. 


Instarhitektura

Poletje je čas dopustov ali prosto po Golobu čas za morje in sonce, ki imata bojda magične učinke. In verjetno ni pravega oddiha, če o njem dnevno ne objavljamo veselih fotografij na Instagramu.

Zanimivosti vseh vrst spodbujajo željne turiste, da v iskanju unikatne fotke preplavijo in okupirajo določene predele mest. Seveda ne gre za posebno novost, saj so Parižani zaradi nevzdržnega stanja že pred leti zahtevali postavitev “tehničnih ovir” za zaščito slavne ulice. Pandemija je turiste vsaj začasno ustavila.

A v mestih, kjer menijo, da bi bil lahko obisk turistov večji, iščejo drugačne rešitve. Arhitektom na natečajih svetujejo, naj pri pripravi projektov upoštevajo Instagram potencial objekta.

Arhitekturna krajina se torej podreja interesom všečkov, saj njihovo število predstavlja edino merilo za uspeh “instarhitekture”. Kako so z novimi mestnimi pridobitvami zadovoljni lokalci, pa ni pomembno, saj štejejo le virtualni srčki.