Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Test za v gledališče, ne pa tudi za v šoping

Vlada je na torkovi seji odločila, da kulturne ustanove po novem lahko z obiskovalci zasedejo do 50 % svojih sedežnih kapacitet. Pred tem so bile od sredine oktobra zaprte, konec aprila pa so se lahko gledališke, koncertne in kino dvorane odprle za največ 10 obiskovalcev. Tako SNG Drama Ljubljana kot SLG Celje sta na nerentabilnost takih ukrepov opozorila z uprizarjanjem predstav za dva oziroma tri gledalce

Glede na nove usmeritve na področju kulturnih prireditev bodo le-te lahko obiskovali posamezniki, za katere velja "PCT pogoj" – preboleli, cepljeni ali testirani. Pomembno je, da si z upoštevanjem ukrepov skupaj prizadevamo za hitro izboljšanje stanja in čimprejšnji konec epidemije, pa vendarle: v trgovine lahko že dalj časa nemoteno vstopamo brez varoval, po novem enako velja tudi za cerkve, tovarne se niso nikoli zaprle, vlada pa je kulturni sektor nalašč izčrpavala.

Za kritiko trenutne oblasti je pač več potenciala na gledaliških odrih kot med kupovanjem novih kavbojk.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

2021 ni leto za despote

Zdi se, da bo 2021 leto neslavnih odhodov despotskih voditeljev, katerih skupni soimenovalci so populizem, podrejanje države in spodletelo upravljanje s pandemijo. Trumpov odhod so njegovi podporniki pospremili z napadom na Kapitol, Twitter pa je ukinil uporabniški račun @realDonaldTrump, ki je predstavljal njegovo glavno okno v svet. Bolsonaro je po katastrofalnem upravljanju s covid-19 (425 000 žrtev) požel ne samo srd Brazilcev, ampak se bo moral zagovarjati na sodišču. Naslednje leto ga bo na volitvah najbrž odnesel osvobojeni Lula. Netanjahuju po marčevskih volitvah ni uspelo sestaviti vlade, zato bo priložnost dobila opozicija.

Če se bo trend nadaljeval, lahko podobno doleti še največjega med njimi, Janeza Janšo. Ta je kot eden redkih voditeljev te dni (na Twitterju, jasno) izrazil podporo izraelskemu apartheidu in se kot veliki zagovornik vladavine prava v slogu Matrice izogiba sodni pošti. Da ne govorimo o tragikomični (ne)organizaciji cepljenja. 2022 je za ovinkom. 


S cepljenjem nas imajo za cepce

Bojana Beović, bivša vodja strokovne svetovalne skupine za covid-19, prejemnica spominskega znaka za požrtvovalnost v boju proti tej bolezni, predsednica Zdravniške zbornice in vodja posvetovalne skupine za cepljenje, ugotavlja, da bi ob ukrepih zadoščala 50-odstotna precepljenost prebivalstva, cilj pa je cepiti 60 % ljudi. Obe številki sta prenizki in bolj kot iz strokovne izhajata iz politične presoje: cepiti se pač namerava le še polovica prebivalstva.

Tako od ponedeljka velja, da v prioritetno skupino za cepljenje pravzaprav spadajo vsi tisti, ki sploh še hočejo zavihati rokav. Spet naj bi zaživel nov način zbiranja prijav, na katerega zdaj mrzlično preklapljajo cepilni centri, medtem pa cepivo ostaja neporabljeno. Vlada ni zavozila le demokracije, pač pa tudi epidemijo: nazorno je pokazala, koliko ji pomenijo starostniki, koliko delavci v trgovinah, koliko šolarke, dijaki in študentke, koliko kultura, okolje in koliko – stroka. Predvsem pa je pokazala, koliko ji pomeni oblast.


Od bogatih za bogate

ZDA so najbolj radodarna država na svetu. Največ donacij namenijo za podporo verskim skupnostim, izobraževanju, zdravstvu, kulturnim dejavnostim in športu. 

Ena najbolj znanih t. i. človekoljubnih organizacij, Fundacija Billa in Melinde Gates, je z določenimi dejanji močno zaznamovala človeštvo. Z vlaganjem v raziskave za izkoreninjenje nekaterih bolezni, kot je npr. otroška paraliza, je število obolelih otrok po svetu za paralizo skorajda nično. 

Zmotno pa bilo misliti, da donacije pomagajo reševati najbolj ključne družbene probleme, kot je denimo naraščajoča neenakost. ZDA kljub vsem doniranim milijonom ostajajo država v vrhu ekonomske neenakosti v klubu OECD. Donacije, ki so namenjene izobraževanju, tako večinoma podpirajo elitne univerze, kjer se izobražujejo otroci filantrokapitalistov. Filantropija bogatih je namenjena ohranjanju njihovega položaja v družbi. Če res ciljamo na prerazporeditev družbenega bogastva in pravičnejši svet, naj bogati raje plačujejo višje davke! 


Namišljeni sovražniki

Tretja Janševa vlada s pomočjo svojih funkcionarjev in medijskih trobil vse od prevzema oblasti obračunava s številnimi nevladnimi organizacijami. Napadi so sicer povsem neutemeljeni, saj nevladni sektor odločilno prispeva k boljši družbi, kar se je še posebej izkazalo v času epidemije

Ob vseh očitkih človek hitro pozabi, da tovrstne organizacije skrbijo za socialno šibkejše, branijo naravo, dajejo glas tistim, ki so v družbi prevečkrat preslišani, in pomagajo na drugih področjih, kjer vlada pogosto zataji. Medtem oblastniki sklepajo sumljive posle, razprodajajo okolje in zadolžujejo državo, za nastalo situacijo pa krivijo vse ostale. 

Zato ne nasedajte populizmu tistih, ki svoj gnev usmerjajo v nevladnike. Gre zgolj za iskanje namišljenih sovražnikov in preusmerjanje pozornosti z lastne nesposobnosti ali korupcije. Podprite organizacije, s katerimi si delite vrednote, pa naj bo to z mnenjem, prostovoljskim delom, donacijo ali pa tako, da jim do 31. maja namenite 1 % svoje dohodnine