Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Tisti "stran" ne obstaja

Vas je pretekli teden presenetila novica, da je kar tričetrt slovenskih rek onesnaženih z mikroplastiko? Ste videli fotko kupov smeti v čilenski Atakami? Eden glavnih krivcev za oboje je industrija hitre mode.

Pranje oblačil iz plastičnih vlaken, ki predstavljajo 69 % vseh kosov, v vodo izpušča mikroplastiko. Znanstveniki ocenjujejo, da je tekstil kriv za kar 35 % mikroplastike v oceanih, kar je okoli 2,2 milijona ton (!). Obenem nas hitra moda s pogostimi kolekcijami in posledično devalvacijo vrednosti oblačil (tako v cenovnem kot sentimentalnem smislu) ter odmaknjenostjo od ljudi, ki jih proizvajajo, srka v začaran krog hiperinflacije potreb in želja. Hočemo tisto zadnjo svetlečo sintetično stvar, pa čeprav le za eno priložnost! Neželeno oblačilo lahko vedno doniramo, recikliramo v H&M ali vržemo stran, kajne? Narobe!

V industriji, ki le troši resurse in jih ne uporabi ponovno, "stran" obstaja le kot stran od naših oči – plastika ne izgine, le pristane v oceanih ali drugih državah.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Voli me, ne voli me

Pred volitvami smo spet v situaciji, ko je najbolj konsolidirana, na terenu zacementirana in stabilna stranka – faking SDS. Združena opozicija ni tako KUL, kot bi si želeli, ter bolj kot na lastnih vsebinah temelji na fotogeničnem antijanševstvu, stranke, ki jo sestavljajo, pa se soočajo vsaka s svojo dediščino in notranjimi problemi.

Medtem izpraznjeno polje fiktivne sredine polnijo nove stranke, stare stranke v novi preobleki in novi stari obrazi, trenutek resni.ce pa bodo doživeli tudi na desnem polu. Vse poteka tako, kot smo vajeni: odstavljeni kalimeri pretapljajo moralni kapital v političnega, odvija se bizaren poskus konkretnega vstajenja zombijev, cirkusu pa se pridružuje še civilna družba.  

Tisti, ki politiki sicer gledamo pod prste, izgubljamo močne akterje, ti pa s prestopi "na drugo stran" tvegajo ugled. A če jih že srbijo pete, zakaj je treba vedno vse začeti od začetka? Saj že obstaja stranka, ki je nastala na terenu, ima vsebino in stališča, manjka pa ji – ljudi.


Olajšava za peščico

Naslednji teden bo državni zbor potrjeval enega najbolj škodljivih zakonov te vlade, ki v obliki nove davčne reforme ponovno razbremenjuje tiste z višjimi dohodki, kapitaliste in rentnike.

Kljub temu, da se je neenakost med bogatimi in revnimi v času pandemije groteskno povečala in celo IMF sporoča, da bi bilo treba višji sloj bolj davčno obremeniti, bo Slovenija nižala kapitalske dobičke. Kljub temu, da smo sredi brutalne nepremičninske krize, bo Slovenija nižala davek na najemnine. In kljub temu, da ob vedno višji inflaciji korakamo v energetsko krizo, ki bo najbolj prizadela revne, bo Slovenija otipljivo razbremenila prihodke nad 4000 € bruto.

Zablodam, da nas bo razbremenjevanje bogatejših naredilo bolj konkurenčne, očitno ne pomagajo lekcije iz Bolgarije ali Romunije. Dokler imamo na čelu davčne politike človeka, ki glorificira in hodi na kosila z dohodninskimi rekorderji (beri: najbogatejšimi), je težko pričakovati drugačno usmeritev. Vseeno pa bi jo morali zahtevati. 


Lepe pozdrave iz ZDA

Nekaj dni po srednješolskem strelskem napadu v Michiganu je republikanski kongresnik Massie na Twitterju objavil praznično družinsko fotografijo. V ozadju je okrašeno božično drevo, v ospredju pa družina pozira z naborom jurišnega orožja. Pripis poziva Božička, naj jim podari – strelivo. 

Massie je v kratkem času že drugi republikanec, ki se odkrito spogleduje z nasiljem. Da ne gre le za glasno manjšino, je potrdila kongresnica Taylor Greene, še ena "zanimiva" figura, prej znana predvsem kot teoretičarka zarot, zdaj pa kot predlagateljica zakona, ki bi z najvišjim kongresnim odlikovanjem nagradil oproščenega morilca Rittenhousa.

Fotografija je videti kot napovednik apokaliptičnega post-trumpovskega slasherja, v katerem se bela družina srednjega razreda zoperstavi zombijem: manjšinam, političnim nasprotnikom, "kulturnim marksistom". Kritično misleči radi ponavljamo, da je knjiga orožje; a ko so enkrat na drugi strani jurišne puške, bi bilo vseeno, če bi se jim zoperstavili s fračami.


Nova RTV Slovenija

Janševa metla, direktor RTV Slovenija Grah Whatmough, nadaljuje desant na javno televizijo. Po tem, ko je poleti s sumljivim manevrom razrešil direktorico TV Slovenija Natalijo Gorščak, je na njeno mesto nastavil Valentina Areha, vlogo v. d. urednice informativnega programa pa je prevzela Jadranka Rebernik. Ni težko uganiti, s kakšno politiko simpatizirata nova vodilna kadra. 

Zdaj je Whatmough na poti do preoblikovanja RTV-ja v trenutni oblasti prijaznejši servis dosegel še eno veliko zmago. Kljub nasprotovanju stroke ter novinark in novinarjev je bil namreč sprejet nov programsko-produkcijski načrt, ki ukinja, krči ali prestavlja informativne vsebine, namesto njih pa uvaja več "narodnozabavnih tematik".

Ker lahko po januarski menjavi članov že tako politično obarvanega programskega sveta v tem organu pričakujemo še več lakajev, je razlogov za optimizem malo. Prav zato je ključno, da naslednja vlada zagotovi neodvisnost javnega servisa, ki naj skrbi za objektivno informiranje javnosti.