Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Terjajmo odgovornost od odgovornih

Evropska komisija je potrdila zakonitost lanske francoske prepovedi kratkih notranjih letov, ki se jih da nadomestiti z do 2,5-urnim potovanjem z vlakom. Zakonu sta nasprotovala Združenje francoskih letališč in Airports Council International, ki sta tudi sprožila – k sreči neuspešno – revizijo EC. 

Pionirski zakon je posebej pomemben za boj proti organiziranim interesom kapitala in lobiranju proti zakonodaji, ki ima potencial zmanjšati izpuste CO2. Francoska poteza naj služi kot izhodišče za EU, da vpelje še bolj progresivno zakonodajo, ki bi urejala tudi čezmejne lete. Ti so že zdaj pogosto enostavno nadomestljivi z vlaki, razvoj evropske železniške mreže pa lahko emisije še dodatno zmanjša.

A v tej debati ne pozabimo, da za izpuste nis(m)o zares krivi "povprečneži", ki letijo ob redkih priložnostih. Perfekcionizem in krivda sta orodji kapitalizma, saj povzročata, da s prstom kažemo na ljudi namesto na korporacije, ki v zrak pošiljajo prazna letala, in elite, ki letijo 14 minut.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Padla je vlada

Vladne spletne strani so dopoldne iz še neznanih razlogov doživele izpad. Skoraj zagotovo ne gre za to, da bi pozabili podaljšati domeno, zato izkoristimo priložnost za kratek pogovor o spletni varnosti.

Če za dostop do različnih storitev uporabljate isto geslo, ste veliko bolj ogroženi, kot če uporabljate upravljalec gesel, s katerim za vsako storitev generirate novo geslo – brezplačen je denimo bitwarden. Seveda pa je še tako dobra programska oprema nemočna, kadar svoje geslo komu izdate: ne glede na to, kako se oseba na drugi strani e-nabiralnika ali telefona predstavlja, ji nikoli in pod nobenim pogojem ne povejte svojega gesla. Ali pa številke kreditne kartice.

Kjer lahko, uporabljajte dvo- ali večfaktorsko preverjanje pristnosti (multi-factor authentication), komunicirajte po šifriranih kanalih, poskrbite, da sta vaš brskalnik (ni vseeno, katerega uporabljate) in protivirusna oprema posodobljena. Pa pobrišite kdaj zgodovino iskanj!

P. S. Niso vas snemali med masturbiranjem.


Strojna inteligenca, človeška življenja

Danes je nov dan je ena od 192 organizacij in posameznikov, ki so ta teden pozvali EU, naj zaščiti migrante, begunce, prosilce za azil in osebe brez statusa pred negativnimi posledicami strojne inteligence. Nekateri vidiki tehnološkega napredka lahko prinesejo boljšo kakovost življenja in učinkovitejši dostop do javnih storitev, vendar je strojna inteligenca tudi orodje pretiranega nadzora in targetiranja predvsem marginaliziranih skupin. 

Od detektorjev laži in sistemov za profiliranje, ki jih poganja strojno učenje, do nadzora evropskih meja z novimi tehnologijami, sistemi umetne inteligence predstavljajo vedno večji del upravljanja migracij v EU. Tehnologija je ključen del sistema nadzora meja EU, ki ga moramo misliti v luči vedno večje kriminalizacije migracij in desnega ekstremizma. Droni hrvaške policije so bili ključni pri izvajanju pushbackov v Srbijo in BiH, tehnologije, ki omogočajo biometrijo, pa upravičujejo pretiran nadzor grške policije nad migrantskimi skupnostmi


Zasuk v kulturi

Pri nas vlada prepričanje, da ustvarjalci živijo na veliki nogi, saj jih financira država. A nedavna raziskava in vidni primeri izkoriščanja razkrivajo drugačno sliko. V sektorju prevladujejo slabo plačane prekarne zaposlitve, delavci težko pokrivajo stroške dela, vsak drugi razmišlja o menjavi poklica. 

Država daleč od tega, da bi “sponzorirala” ustvarjalce, prej organizira njihovo izkoriščanje. Prakso outsourcinga so vpeljali prav javni zavodi, podplačano delo pa mora marsikdo sprejeti zaradi referenc za ohranitev statusa samozaposlenega v kulturi. Po drugi strani so si kulturniške elite z vezami zagotovile dosmrtne rente s strani istih institucij.

Ministrstvo za kulturo obljublja spremembe, a ekipa, katere del so tudi bivši upravljalci izkoriščevalskih ustanov, ne more spremeniti razmerja moči v prid delavcem. Ti lahko to storijo sami, če se povežejo v boju za svoje pravice; prav zato je nastal sindikat ZASUK, ki vabi delavke, da se včlanijo in skupaj “zasukajo sektor”.


Prikrita nestrpnost je še vedno nestrpnost

Ye, prej znan kot Kanye West, je v nedavni oddaji z Alexom Jonesom zaostril svojo antisemitsko retoriko in celo hvalil naciste. Gre za zavržne izjave, ki širijo sovraštvo do Judov, z njimi pa je Ye kot prikrite podpornike takšne ideologije razgalil tudi številne (skrajno) desne vplivneže in politike, s katerimi se je družil zadnje čase.

Ti so mu ploskali, ko je nosil majico z napisom "Bela življenja štejejo", za smrt Georgea Floyda krivil fentanil namesto policijskega nasilja ter širil teorije zarot – hkrati pa točno vedeli, kako sovražno je v resnici njegovo razmišljanje, in ga morda celo pomagali radikalizirati. Čeprav se z njim v številnih pogledih strinjajo, so mu morali javno podporo ob neposredni omembi Hitlerja odreči, saj vedo, da je treba rasizem in antisemitizem širiti s kodiranimi sporočili.

Zavedati se moramo, da so ravno tako kot odkriti sejalci sovraštva in nestrpnosti nevarni tudi tisti, ki jih pri tem podpirajo, a znajo v javnosti svoje besede nekoliko lepše zapakirati.