Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Statistika ali starizem?

Še vedno odmeva nekaj tragičnih nesreč, ki so jih povzročili starejši vozniki: šestinosemdesetletnik je na avtocesti zapeljal v napačno smer, sedeminosemdesetletnik se je zaletel v skupino ljudi pred nakupovalnim središčem, dvainosemdesetletnik pa je nesrečo povzročil zaradi prehitevanja "v škarje". Ob tovrstnih dogodkih se javni diskurz začne vrteti okoli nevarnosti, ki naj bi jo zaradi svojih upočasnjenih refleksov in slabljenja kognitivnih sposobnosti predstavljali starostniki za volanom.

A številke temu vtisu ne pritrjujejo. Starejši vozniki so dovolj izkušeni, da morebiten upad zmožnosti nadomestijo s previdnostjo. Slednje je pogosto razlog za nestrpnost, ki so je deležni na cesti. Najnevarnejša skupina voznikov pa je v resnici prav tista, ki, zaverovana v svoje domnevne superiorne vozniške sposobnosti, najpogosteje besni na starejše voznike: to so mlajši moški. Ne drži torej, da starejši vozniki pogosteje povzročajo nesreče – drži pa, da v njih pogosteje umirajo.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Inkubatorji sovraštva

Te dni mineva 7 let odkar je po spletu zaokrožila Zlovenija – spletna stran, ki je javnost šokirala z izborom sovražnih izjav posameznikov na družbenih omrežjih, povezanih s takratno begunsko krizo. Danes, ko hitimo z obsojanjem nasilja, ki se fizično manifestira v družbi, se sovražnim izjavam sploh ne čudimo več. Vsak, ki je vsaj nekaj minut preživel med komentarji novičarski portalov in objav na družbenih omrežjih, dobro ve, da je naša družba dodobra prežeta s sovraštvom.

Vlada zato napoveduje vojno proti sovražnemu govoru. A skrb ostaja, da bodo napori zgolj blažili simptome, pri tem pa podžigali absolutiste svobode govora z jamranjem o cenzuri, namesto da bi odgovornost iskali pri družbenih omrežjih. Ta v gonji za profitom z algoritmi in mehanizmi igrifikacije pridno izrabljajo naša nizkotna čustva.

V času, ko eden najbogatejših zemljanov prevzema omrežje Twitter predvsem z namenom, da še bolj liberalizira že tako strupeno retoriko, ki ga poganja, bi bilo to še posebej pomembno.


Fracking in zombiji

V zadnjih mesecih so Poljska, Španija in Nizozemska naznanile izstop iz Pogodbe o energetski listini (ECT). Infrastrukturni minister Bojan Kumer je možnost, da iz sporazuma izstopi tudi Slovenija, zaenkrat ovrednotil kot “verjetno”.

ECT je mednarodni sporazum, ki vlagateljem v energetskem sektorju omogoča, da tožijo države zaradi njihovih podnebnih politik, ki jih ovirajo pri ustvarjanju dobička. Podjetje Ascent Resources je tako v Petišovcih napovedalo pridobivanje plina s "frackingom", a je ARSO odredila predhodno presojo vplivov na okolje. Podjetje je ob tem svojo izgubo ocenilo na 120 milijonov, kasneje pa na kar 500 milijonov evrov, denar pa bi lahko od Slovenije terjalo ravno zaradi članstva Slovenije v ECT.

Izstop iz ECT sicer ni enostaven. Med drugim interese investitorjev še 20 let po izstopu države ščiti "zombi klavzula", kot so jo poimenovali aktivisti. Upamo torej lahko, da se bo ministrov "verjetno" čim prej pretopil v "zagotovo".


Pretirano zganjanje panike nam le škodi

Živimo v svetu, kjer nas na vsakem koraku čaka nova katastrofa, povsod lahko najdemo razlog za preplah. V poplavi informacij, ki jih na naše ekrane naplavlja splet, je katastrofiziranje edini način, da je sporočilo videno in slišano. Če bi nam bil problem globalnega segrevanja predstavljen manj apokaliptično, bi se verjetno z njim ukvarjali še manj.

Kljub temu ali pa prav zato, ker je podnebna kriza nadvse resna grožnja za obstoj biotske raznovrstnosti, jo je treba reševati umirjeno in s trezno glavo. Paničarjenje lahko vse skupaj le še poslabša, saj vodi v anksioznost, občutek nemoči in depresijo, ki gotovo ne pripomorejo k iskanju konstruktivnih rešitev.

Za pomirjanje pesimistične črnogledosti in panike nam farmacevtska industrija predpisuje pomirjevala in nas dodatno pasivizira pri iskanju na optimizmu utemeljenih rešitev. Namesto da torej nemočno vijemo roke nad situacijo, storimo nekaj zase in za celotno družbo ter proaktivno pristopimo k težavam lokalne in globalne skupnosti.


Kaj je v imenu?

Mnogi mesojedci so zaščitniški do forme in poimenovanja izdelkov. Nikakor ne morejo razumeti, zakaj bi sojinim nadomestkom rekli čevapčiči ali hrenovke, napitku iz oreščkov mleko, pripravku iz ajde pa veganska salama.

Tako je Francija poleti sprejela zakon, ki prepoveduje rabo besed, kot so "zrezek", "klobasa" in "slanina" za brezmesne izdelke. V Kanadi velja, da je mleko "pridobljeno iz mlečnih žlez". Sodne bitke za ekskluzivno pravico do rabe okusnih besed mesnopredelovalna industrija dobiva tudi v mnogih ameriških zveznih državah.

Ob znanstvenem konsenzu glede resnosti podnebne krize, pri kateri pogubno vlogo igra tudi živinoreja, in ob trpljenju živali v kapitalistični mesnopredelovalni industriji, se pretvarjamo, da so naši problemi semantični.

Če smo celo mi nedavno zmogli družino onkraj njene tradicionalne vsebine definirati s funkcijo, ki jo opravlja, bi najbrž preživeli tudi, če bi mleko pomenilo tekočino, ki jo damo v kavo, hrenovka pa nekaj, kar pomažemo s kruhom in gorčico.