Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Nerazsvetljeni absolutist

V Rusiji so kljub epidemiji izvedli glasovanje o spremembi ustave. Državljani so (pričakovano) podprli kupček ustavnih reform, ki državo vrača nazaj v zlato dobo fevdalne in imperialne Rusije. Putinovi oboževalci, ki več kot 20 let vladajočemu politiku nekritično sledijo, pravijo, da bo s tem Rusija spet velika in enotna.

S sprejetjem reform lahko Putin svojo vladavino “demokratično” zavleče vse do leta 2036. Paket ustavnih reform prav tako določa, da zakonsko zvezo tvori le skupnost moškega in ženske, ojačuje pomembnost boga in veleva učenje patriotizma. Neustavna postaja revščina, saj bo po novem minimalna plača morala biti višja od praga revščine – vsaj nekaj dobrega v kupu slabih reform.

Putinove ustavne spremembe predstavljajo nov korak v omejevanju temeljnih človekovih pravic. A to žal seveda ni le ruski fenomen. V imenu varnosti in nacionalne enotnosti podobno ravnajo tudi drugi avtoritarni voditelji: v Turčiji, na Madžarskem, v Srbiji – in tudi v Sloveniji.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Prenasičenost z novicami

Prehajamo v drugo polovico leta. 2020 nas vsak dan znova preseneča in ni videti, da se bo dogajanje kmalu umirilo. Letos smo še bolj kot običajno zasičeni z novicami, raziskave pa opozarjajo, da dosegamo kritično mejo sposobnosti procesiranja vseh informacij.

Kolaps se kaže predvsem na našem duševnem zdravju, porastu teorij zarot in zaupanju v lažne novice. Pri obdelavi vsebin smo zaradi prevelike količine informacij manj pozorni, v prebrano pa se manj poglobimo. Hitro menjavanje različnih tem na naslovnicah časopisov pa ni le naključno, ampak je obenem tudi premišljena taktika političnih strategov. Udarne novice se zakrijejo z novimi, še bolj škandaloznimi, pomembne zgodbe pa ostanejo prezrte.

Zdi se, da smo za življenje v post-resničnostni dobi hipernormalizacije Adama Curtisa slabo opremljeni. V izogib osebnemu zlomu tako ni prav nič narobe, če se kakšen dan Twitterju in novicam izognemo – jutri nas namreč že čakajo nove, še bolj senzacionalistične.


Onstran poletnih počitnic

Kot pravi Predrag Matvejević v Mediteranskem brevirju, Sredozemlje ni samo zemljepis, ni samo zgodovina. Kulture Sredozemlja niso samo nacionalne kulture, Sredozemlju ne pristajajo merila, ki so ožja od sredozemskih in ker so notranje povezave premagovale delitve, je Sredozemlje več od pripadnosti.

Kaj pa danes? Razmišljati o morju je danes boleče. Sirska vojna, nestabilnosti v severnoafriških državah in palestinsko vprašanje so spremenili Mediteran v žarišče begunske krize in najsmrtonosnejši morski prehod. Z več kot 19 000 umrlimi od leta 2014 gre za odprto rano “evropskega ideala”.

Mare Nostrum, italijanska zračna in pomorska reševalna operacija, je bila preklicana, ker je politike bolj skrbelo, da bodo obtoženi spodbujanja migracij, kot pa da bodo krivi za tisoče mrtvih. Gre za hud konflikt idealov v sami srži oblikovanja EU politik, ki očitno ekonomske zadeve postavlja pred socialne. Celo tisti, ki rešujejo gola življenja, danes žal na Mediteranu veljajo za kriminalce


Covid 1984

Če ste mislili, da je Vlada pozabila na aplikacijo za sledenje stikov, s katero so strašili že sredi prvega vala epidemije, ste se ušteli. Čez vikend so namreč sporočili, da prihaja in da bo obvezna za vse, ki so bodisi okuženi bodisi jim je bila odrejena karantena. 

Kljub temu, da se je za takšno ali drugačno verzijo sledenja okuženim poleg Janševih višegrajskih vzornikov odločilo tudi kar nekaj držav z manj avtoritarnimi režimi, je novica vredna preplaha. Predvsem zato, ker Nova24 o njej že poroča z uporabo dovršnih glagolov ("aplikacija je zasnovana tako, da ..."). Zdi se, da se o tej nadvse občutljivi temi ne bo odvijala javna razprava, v kateri bi lahko sodelovala širša strokovna javnost.

Da te Vlade ne zanima, kaj mislijo strokovnjaki, pač ni novo. A zdi se, da ne razumejo, kako pomembno je v tem primeru zaupanje javnosti. Le kdo si bo prostovoljno namestil tako občutljivo aplikacijo, ki je bila zasnovana v zaprtem krogu? To bi bilo vprašljivo že, če bi imeli normalno vlado ...


O Jelinčičevem ceniku

Čez vikend je po spletu zaokrožil video, v katerem Jelinčič, prostaško kot zmeraj, z nekim zapornikom in drugimi desničarskimi vplivneži razpravlja o glupem narodu in smiselnosti državne ("naše") pomoči.

Ljudje se zgražajo nad nivojem diskurza, ki pa glede na pretekle Jelinčičeve izpade ne bi smel presenečati (nasprotnike je označeval že za pič.., piz.., debile, bedake, cepce, jim grozil, da jih bo ustrelil, itd). Jelinčič je za 24ur že potrdil, da mu za skrivnostni posnetek ni čisto nič nerodno in da je to, kar je rekel, tudi mislil.

Video je tudi nov dokaz, da Zmago in druščina ne glasujejo tako kot mislijo, temveč tako, kot se jim izplača. Na Parlametru lahko vidite, da je zakon, nad katerim se pritožuje, SNS podprla soglasno. O Jelinčičevem ceniku se je sicer januarja šalil celo Janša, ki pa je bil takrat v opoziciji in še (oz. trenutno) ni bil njegov klient.

Ne pustimo, da pomanjkanje politične kulture in neokusne šale zaslepijo dejstvo, da gre za navadno korupcijo!