Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Klik k odgovornosti

Facebookov eksperiment, ki se je 19. oktobra pričel v Gvatemali, Šrilanki, Srbiji, Kambodži, Boliviji in na Slovaškem, zaskrbljujoče vpliva na doseg objav nevladnih organizacij in neodvisnih medijev. News Feed so namreč spremenili tako, da uporabnikom niso več vidne neplačane strani, ki jim sledijo - vidijo le plačane objave in objave prijateljev.

Ena od strani, ki se ji je občutno zmanjšal Facebook promet, je srbski KRIK, medij raziskovalnih novinarjev, ki se poglablja v srbsko korupcijo. S Slovaške poročajo, da se je povprečno število interakcij s 60 največjimi mediji od pričetka eksperimenta zmanjšalo za polovico.

Sicer pa so pri Facebooku povsod že uvedli sekcijo Explore, ki omogoča uvid v strani, ki jih sicer ne spremljamo, a bi nas lahko zanimale. V kolikor bodo ugotovili, pravijo, da si uporabniki (hm, oglaševalci?) želijo tovrstnih novitet, se boste v prihodnosti težko dokopali tudi do nas, zato je morda zdaj pravi trenutek, da se prijavite na agrumente po e-pošti.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Ministrica s pendrekom hara naprej

Pred nekaj urami se je v zdaj za to vlado že značilni maniri brez kakršnega koli smisla za človeško trpljenje in lastno samopodobo končala še ena zgodba: dopustili bodo, da Ahmada deportirajo. Medtem v goriških tunelih zmrzuje več kot 100 prosilcev za azil, v postopku pa so poleg Ahmadove še tri druge deportacije.

Cerar je spet pokazal, da mu niti nasveti tujih PR strokovnjakov ne morejo pomagati, da bi ga javnost prepoznala kot odločnega in močnega voditelja. Mlahavo držo in odsotnost dejanj je pač nemogoče nadomestiti z velikimi besedami: zdaj je res že vsem jasno, da se Cerar s politiko Györkös Žnidarjeve bodisi strinja bodisi nanjo nima nikakršnega vpliva. 

Ne le, da se je s tem, ko se je danes potegnil nazaj, še enkrat izkazal za vodljivega voditelja, v primeru Ahmad se je na vseh točkah blamiral tudi kot pravni strokovnjak. Matevž Krivic je v Dnevniku jasno razložil, kako bi moral Cerar ukrepati, če bi si Ahmada res želel zadržati v Sloveniji.

Če vas zanima, kaj vse je za manj svobodno Slovenijo v enem samem mandatu napravila ta vlada, pa vljudno vabljeni k daljšemu branju!


Digitalno zdravje (in nezdrava digitalizacija)

Regulatorji ameriške Uprave za hrano in zdravila (FDA) so dali zeleno luč digitalni tableti Abilify MyCite. Gre za prvi takšen primer: tableta z vgrajenim senzorjem bo zdravnikom posredovala informacije o zaužitju.

Med 20 in 30 odstotkov Američanov v lekarnah nikoli ne dvigne predpisanih zdravil, skoraj polovica pa jih ne jemlje po receptu. Stroški za ameriško zdravstvo se le s tem gibljejo tudi nad 100 milijardami letno, medtem ko je strošek življenj okrog 125 000 dolarjev. S pametno tableto lahko bolnikovo obnašanje spremljamo in te stroške zelo skrčimo, opozarjajo specialisti, fokus pa je predvsem na izboljšanju javnega zdravja. Zdravstvo je povsod na Zahodu pred različnimi preizkušnjami, uveljavljeni načini zdravljenja pa se vedno pogosteje postavljajo pod vprašaj.

Vprašanje je, kako se bodo na nov način intenzivne kontrole odzvali pacienti. Bodo sposobni spregledati, da situacija pravzaprav nemarno kliče po nazivu biomedicinski Big Brother? Se bodo za obljubo zdravja pripravljeni odreči še zadnji trohici svobode - kolikor je še niso razdali oblasti v zameno za obljubo varnosti?


Hierarhija prioritet

V ponedeljek je 23 članic EU, med njimi tudi Slovenija, podpisalo listino o krepitvi obrambnega sodelovanja, katere namen je izdatno povečanje financiranja vojske in s tem okrepitev vojaške zmogljivosti EU. Ne le, da gre za politični projekt, ki je popolnoma zaobšel civilno razpravo, gre za načrtno krepitev in glorifikacijo vojaško industrijskega kompleksa v Evropi.

Obrambni ministri EU poudarjajo, da bo vojaško sodelovanje omogočilo večjo vojaško neodvisnost od Amerike, vendar v isti sapi zagotavljajo, da bo EU vojska podpora in ne konkurenca NATO. Ob tem se ne moremo odločiti, ali je neodvisna EU vojska bolj neverjetna zaradi evropske servilnosti ameriškemu imperializmu ali nezmožnosti evropskih voditeljev, da se zedinijo glede zunanje politike.

V času, ko EU pestijo notranji razkoli, kot so Brexit, vzpon skrajne desnice in temeljna nesoglasja glede socialne Evrope, so se politične elite zatekle k stari taktiki - konsolidaciji navznoter preko poudarjanja zunanjih sovražnikov. 


Ko nam reklame zašibijo kolena

Zadnje čase se v medijih, predvsem vizualnih, pojavlja vse več reklam, ki bežijo z vajeti svoje tradicionalne oblike. Oglas tako nima več klasične logike "PRIDI – KUPI – TI TO RABIŠ!", pač pa igra zgolj še na čustveno, sentimentalno, človeško noto. Običajno reklame vzpostavijo povezavo med izdelkom in srečo, ki bo sledila nakupu, zdaj pa se je prodajni artikel popolnoma umaknil emocijam.

Podlim podvigom korporacij smo priča vsakodnevno, spomnimo se na primer lanske H&M kampanje, ki si je poskušala z "realnim prikazom" žensk podaljšati vrste na blagajnah. S prikazi nežnosti, pristnosti, srčnosti in topline pa poskušajo tudi pri nas in nekaterim dobro uspeva.

A reklame imajo zelo jasen, čeprav vedno bolj prikrit namen. Če bi nas firme želele opozarjati na lepe drobce sveta in si srčno želele našo srečo, bi ne snemale reklam, pač pa spremenile produkcijske načine. Želijo si le našega keša, ki pa jim ga ne smemo nameniti vsakič, ko se nam pred televizorji iz napačnih razlogov orosijo oči.