Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Wikimafija

Wikipedia je včeraj oznanila, da so razkrinkali in onemogočili organizirano prevarantsko skupino, ki je z množico 381 slamnatih profilov nadzorovala in proti plačilu oblikovala članke po meri svojih naročnikov - podjetij in vplivnih posameznikov. 210 člankov so že odstranili, najbrž pa jih bo potrebno še več.

Črnoklobučniki so s svojimi nečednostmi šli celo tako daleč, da so določena podjetja in posameznike preprosto izsiljevali in v zameno za "varovanje" njihovih člankov zahtevali mesečno varščino.

Koristno bi bilo, če bi škandal služil kot opomnik, kako ranljivi so lahko odprti in transparentni sistemi, ter kako pomembno je, da jih kot skupnost varujemo pred tovrstnimi zlorabami. Če že ne kot prostovoljci, vsaj z donacijami.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Hrana je hrana

Pred leti je EU prenehala predpisovati dolžino banan in videz kumaric. Če so bruseljski tehnokrati prenehali igrati sodnike miss sadja in zelenjave, pa to nikakor ne velja za trgovce, proizvajalce in potrošnike. 

Lepotni ideali so si podredili tudi našo predstavo o hrani, ki mora biti popolnih oblik in barv. Ker narava ne sledi industrijski estetiki, letno zavržemo na tisoče ton hrane. Katalonsko gibanje Espigolagos je lani pričelo z gradnjo solidarnostnih mrež naslavljati izkrivljene ideale prehrambene industrije. Prostovoljci na kmetijah pobirajo izdelke "neprimernih" oblik in jih predajajo v uporabo socialnim kuhinjam. V prvem letu so zbrali 70.000 ton hrane

Ob naslednjem nakupu hrane pomislite, kje so vse krive bučke in prekratke paprike. Predvsem pa, koliko ljudi bi lahko nahranile.



Stara šola je dobra šola

Savdska Arabija je skupaj z zavezniškimi ZDA spočela nezakonskega otroka po imenu ISIS. Zahodnjaki se nad ISIS med drugim radi zgražamo zaradi obglavljanja talcev, nihče pa ni pozoren, da pri tem ne dosega morilskih standardov svojih "staršev" - Savdske Arabije in "civiliziranih" ZDA.

Nezakonski mulc supersil torej prihaja v uporniška leta in kot to danes počne mladina, svoje lumparije pač posname in naloži na družbena omrežja. Metode staršev so preveč mainstream, električni stoli in smrtonosne injekcije pa preveč dolgočasne za internet.

Nekdaj priljubljena panoga se vrača v modo. Krvoločnežem s podjetniško žilico sporočamo, da v Savdski Arabiji najemajo rablje. Trg je resda neraziskan, a zabave ne manjka.


Digitalna globalna supersila

V ponedeljek je bil vsak 7. prebivalec našega planeta logiran na Facebook! 

Šefe je milijardnega uporabnika pospremil z video posnetkom, kjer je omrežje prikazano kot nujen pogoj za pristne odnose, še več: brez njega menda ni več humanitarnosti, reševanja katastrof, družbene participacije.

In res, zdi se, da brez FB ne znamo več obstajati niti v domačem kurniku: prek njega smo se informirali tekom vstajniške zime, zbirali pomoč (prav te dni za begunce), konec koncev vas tudi Agrument največkrat sreča prav tam.

In kritika? Temeljna težava družbenih omrežij niso zlobni uporabniki, pedofili in tatovi, kot svarijo ljubosumni "stari" mediji, pač pa dobri stari finančni interes. Naštete pozitivne rabe so le stranski produkt ribarjenja za donosnimi osebnimi podatki, ki pa so za samo delovanje FB nepotrebni.


Pred vrati postave

V Rusiji smo lahko priča še enemu primeru insceniranega sodnega procesa, kjer sta bila ukrajinska režiser in aktivist (Oleg Senstov in Alexander Kolchenko) na podlagi obtožnice terorizma obsojena na 20 in 10 let bivanja v zaporu.

Gre za še en sodoben poskus legitimizacije oblasti, ki se bodisi v svoji ruski ali ameriški bodisi v izraelski ali slovenski (Janša? Japajade!) različici utrjuje na logiki jagnjeta, ki se ga žrtvuje za skupno krivdo vseh vpletenih, in/ali logiki grešnega kozla, na katerega se prenese izprijenost samih oblastnikov.

Različne države, najsibodo "demokratične" ali pač "diktatorske," s postopnim stapljanjem dejanj opolnomočenja zatiranih z nasilnimi dejanji izražajo zakonodajno zastarelost in družbeni aktivizem zamenjujejo s terorizmom. Njihovo postavljanje zgledov pa ima pogosto prav nasproten učinek.